KSAvery

Grudzień w Muzeum Narodowym w Krakowie

Posted in Uncategorized, wydarzenie/event, wystawa/exhibition by ksavery on 24/03/2013

Zapraszamy na pierwszą wystawa Zbigniewa Libery w Muzeum Narodowym w Krakowie! Wystawa pracy Zbigniewa Libery (ur.1959) „The Gay, Innocent and  Heartless” (2008), zorganizowana w związku z 5. rocznicą ponownego  otwarcia Galerii  Sztuki Polskiej XX wieku jest bardzo ważnym wydarzeniem. Po raz pierwszy  dzieło artysty uznawanego za pioniera tzw. „sztuki krytycznej”, który  przetarł szlaki takim twórcom jak np. Artur Żmijewski czy Katarzyna  Kozyra, zostanie zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Krakowie, a wkrótce  także znajdzie się w jego kolekcji. Nie bez przyczyny praca  prezentowana będzie w stałej Galerii „Broń i Barwa w Polsce” w Gmachu  Głównym. Stała wystawa uzbrojenia z kolekcji Muzeum, podobnie jak praca artysty, odnosi się do figury braterstwa, wojennej przygody i chwały. Takie zestawienie skłonić może  do przyjęcia innej perspektywy spojrzenia także na tę kolekcję. Wystawa czynna będzie od 19 listopada do 31 marca 2011.

Do 10 grudnia przedłużyliśmy wystawę prac Jerzego Zielińskiego „Powrót Jurry’ego”. Jej celem jest przypomnienie dorobku artysty i postawienie kilku pytań: o cenę wolności słowa w życiu artystycznym PRL, o historyczne znaczenie sztuki Jurry’ego, o aktualność jej przesłania w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wystawie towarzyszy 300-stronicowy katalog – pierwsza monografia twórczości artysty, zawierająca bogaty materiał dokumentacyjny. Dodatkowo, z końcem października ekspozycja wzbogaciła się o 17 prac, które można oglądać na antresoli w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

W Gmachu Głównym trwa wystawa „Inspiracje muzyczne”, której tematem jest dźwięk. Czy jest możliwe przełożenie
muzyki na obraz? Czy mogą istnieć związki muzyki z rzeźbą, grafiką, rzemiosłem artystycznym? Wskazówkami do odpowiedzi na te pytania są czerwone klucze wiolinowe. Wędrówka ich śladami i śladami inspiracji muzycznych pozwala odkryć nowy kontekst niejednego obrazu, rzeźby, instrumentu muzycznego, mebla czy innego przedmiotu. W ramach całego przedsięwzięcia pokazujemy wystawę Janiny Kraupe”Notacje Muzyczne”, prezentującą m.in. prace bezpośrednio czerpiące z muzyki, powstałe pod wpływem konkretnych utworów, jak: I Noc Walpurgii, Tristan i Izolda Wagnera, Polonez Chopina. Serdecznie zapraszamy!

Modernizujemy galerie stałe Muzeum Narodowego w Krakowie. Intensywny rozwój technologii informatycznych
umożliwia atrakcyjny sposób popularyzacji dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Krakowie wykorzystuje nowoczesne środki przekazu do kreowania komunikatów kierowanych zarówno do osób zwiedzających Muzeum, jak i do tych, które nie mogą odwiedzić Krakowa. Efekty projektu „Modernizacja galerii stałych Muzeum Narodowego w Krakowie” – wirtualne galerie, kioski multimedialne wyposażone w panele dotykowe – będą dostępne od listopada 2010 roku w Galerii Rzemiosła Artystycznego oraz w Galerii „Broń i Barwa w Polsce” mieszczących się w Gmachu Głównym, a także na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie. Interaktywne kioski i wirtualne galerie, wykorzystując możliwości Augmented Reality, dostarczą widzom informacji szerszych niż te w dotychczas projektowanych
galeriach.

Sezon na wykłady trwa! Od października ruszyliśmy z nowymi wykładami muzealnymi! Oprócz cykli, które z sezonu na
sezon cieszą się coraz większą popularnością m.in. „Wokół Wyspiańskiego”, „Czwartki u Matejków”, „W ogrodzie sztuki” czy „Judazim – poznać znaczy zrozumieć”, w ofercie znajdują się całkiem nowe, choć w większości prowadzone przez dobrze znanych stałym bywalcom wykładowców. Są to cykle: „Popkultura: pomiędzy ideologią i przyjemnością”, „Zmieniając świat: architekci XX wieku”, „Design”, „Spotkania z kustoszem”, „Co można zrobić z…”, „Sztuka XX i XXI wieku” i wiele innych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wykładów dostępną na stronie internetowej muzeum.

 

Dodaj komentarz